2014. június 26., csütörtök

The money pit - A pénznyelő


Tom Hanks házat vásárol, Tom Hanks felújít, Tom Hanks csődbe megy (mind mentálisan, mind pedig „materiálisan”), majd Tom Hanks megőrül.
Ki ne emlékezne arra a bizonyos ordítva röhögős jelenetre, vagy szegény Shelley Long borzasztóan vicces ’lekurvázására’? Igen, a jóravaló Hanks kiborul, de nagyon…
Kevesen tudják, de a Pénznyelő (annak ellenére, hogy mára már klasszik 80-as évekbeli vígjátékként van elkönyvelve) egy remake. Mégpedig az 1948-as - Cary Grant és Myrna Loy főszereplésével bemutatott - Mr. Blandings felépíti álmai házát c. komédiának az „újrája”.
Hanks és Shelley Long párosa azonban frankón működik, legalább olyan jól, mint Grant és Loy kettőse. Mindehhez pedig olyan „korabeli” klasszisok asszisztálnak, mint Alexander Godunov (a Die Hard első részének rossz fiúja) és Joe Mantegna, aki rendkívül autentikusan ’hozza’ a dúsgazdag építési vállalkozó playboyt. 


A Pénznyelő legklasszabb momentumait elsősorban a helyzetkomikumok adják, melyek így 2014-es szemmel és aggyal már kissé fárasztónak tűnhetnek, de megvan bennük a kellő báj (talán a nosztalgia okán…?), ami miatt mégis ellenállhatatlanná válik a film.
Van itt minden kérem, mint a búcsúban: szerelmi szál, féltékenykedős kirohanások a’la Tom Hanks, az elátkozott házzal vívott meddő (de felettébb vicces) küzdelem, földön alvás, áramütés és beázás. Hanks bárgyú kölyökképe pedig a hab a tortán. Érdekes, hogy „a színész óriás” akkoriban még inkább vígjátékokban vállalt szerepet, és főként komikusként tartották számon a szakmában. 


Azt viszont megint csak kevesen tudják, hogy Hanks a karrierje szempontjából igen sokat köszönhet a Pénznyelő-projektnek. Itt hozta össze ugyanis a sors Spielberggel, aki executive producerként működött közre a Money pit-vállalkozásban. Ez a kollaboráció aztán még számos későbbi sikeres filmet eredményezett…
A vígjáték zsáneren belül mindenképp fontos kis klasszikus a Pénznyelő. Nem egy korszakalkotó mű, de még így, majd’ 30 esztendő után is megdolgoztatja a rekeszizmainkat, ami azért ennyi év távlatából nézve, és a mai ingerküszöböt figyelembe véve, nem kis teljesítmény. 

75%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése