2016. november 24., csütörtök

Ez itt Anglia - This is England


Shane Meadows filmje az 1980-as évek Angliájába kalauzol – nagyjából ekkor alapozták meg jelenlegi ideológiai nézeteiket a mai skinhead-mozgalmak. Ekkor történt az éles váltás, azaz a számos jamaicai bevándorlónak köszönhetően ska-t és reggea-t – „négerzenét” (!!!) - bömböltető Martens bakancsos munkásosztálybéli, eredendően békés fiatalok gangjeibe ekkoriban szivárogtak be a rasszista, neonáci nézetek. 


Kevesen tudják, hogy a skin-szubkultúra, vagyis a „bőrfejű” mozgalom kezdetben nem, hogy nem vallotta az extrém szélsőjobbos, antiszemita nézeteket, de egy csomó fekete bevándorlót is a tagjai között tudott!
A This is England épp a „kettéválást”, illetőleg az elkorcsosulást mutatja be, s mindezt egy 12 éves fiú szemszögén keresztül. Shaun apja nemrégiben vesztette életét a Falkland-szigetekért vívott háborúban. A világból kiábrándult, csalódott kissrác könnyen teszi magáévá a film egyik központi alakjának, a kóterből frissen szabadult Combo-nak extrém, idegengyűlölő nézeteit. 


Nem csupán a skin-szubkultúra deformációjának folyamatát, hanem Shaun – gyermeki - lelki vívódásait is nyomon követhetjük a This is Englandben. A film egyszerre szenzitív coming-of-age történet – első cigi, első üveg sör, első csók, stb. stb. - és érzékletes, autentikus korlenyomat/korrajz. 


A legfőképp a Blöff Tommy-jaként ismert Stephen Graham közel zseniális a szociopata Combo szerepében. Rettentően veszélyes a fazon! Mégis, Thomas Turgoose különös – kissé koravén – fizimiskája és karaktere miatt válik majd igazán emlékezetessé a film! 


Érdekes ugyanakkor maga a kontextusábrázolás, illetve a történetmesélés különös, szenvtelen modora is: eleinte mintha csupán brahiból törnék össze a srácok a „paki” vegyesboltos üzletét. Mintha kezdetben szimplán csak a „punkság”, az „anarchia”, illetve a munkásosztály kiábrándultsága vezérelné őket. Majd ezzel a kiábrándultsággal vegyül szépen lassan, módszeresen a kivagyi gőg, és az übermensch tudat. 


Shane Meadows mozija nem bontja elemeire, nem vesézi ki a rasszizmus és a fasizmus rákfenéit. A This is England kerüli a didaktikusságot és a tanító jelleget, nem papol, nem is igen foglal állást. Elmond egy látszólag egyszerűnek tűnő felnövés történetet, és közben rámutat bizonyos problémákra. A végső konklúziót majd te levonod! 

85%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése