2017. április 30., vasárnap

Kincsem


Bármennyire is arrogánsnak találom Nagy Ervint, bármennyire antipatikus számomra a pali, és bármennyire is akartam „nem szeretni” az új magyar block-bustert, bizony jól szórakoztam!
És miért? Mert Nagy Ervin olyasféle karizmával – és kvalitásokkal - bír, mint a tengerentúli szupersztár kortársak! És mert Herendi Gábor elgondolása igen is működik! Nem muszáj avíttas, nehézkes történelmi filmet készítenünk (lásd, A hídember, Honfoglalás), ha egyszer tudunk „játékosak” is lenni. 


A Kincsem vállaltan nem klasszikus értelembe vett történelmi mozi, hanem egy klassz kivitelezésű, „jóképű”, pofás romantikus kalandfilm, mely csupán érintőlegesen kapcsolódik a Kincsem-sztorihoz. Vagyis a Kincsem-sztori az alap Blaskovich gróf kalandos, mozgalmas 120 percéhez.


És ha még mindig kételyeid lennének, igyekszünk őket a továbbiakban is eloszlatni: Herendi tanult a hibáiból! Nyoma sincs a Magyar vándor übergagyi jeleneteinek és nyögvenyelős poénjainak. Végre van egy olyan kinézetű és dramaturgiájú, olyan forgatókönyvvel bíró nagy ívű mozifilmünk, ami miatt nem kell szégyenkeznünk.
Végig azt járt a fejemben a vetítés közben, hogy talán ez az a film, amit simán, jó szívvel elküldenék az amcsi barátomnak, hogy „tessék, itt egy magyar gyártású, ízig-vérig magyar film, magyar sztorival, dőlj hátra és merülj el benne!”. 


Mert, hogy meglepően szórakoztató a film - tempós és jól felépített. Akadnak azért persze mellényúlások (a Mizu-s poén létjogosultsága erősen vitatható, a finálé picit gejl, és vannak közhelyek is szép számmal), ugyanakkor a casting és a ritmus kiváló! 


Nagy Ervin mellett remekel még a Klárát alakító Petrik Andrea (Gárdos Péter filmjéből, a Hajnali lázból lehet ismerős a fiatal hölgy), illetve Gyabronka József és az angol zsokét életre keltő Kovács Lehel is. Végre olyasféle színészetet látunk itt, ami a „nagyvászonra való”, amely természetes és mentes a teátrális, színpadias modor(oskodás)tól!


Herendi modern, a klasszikus kosztümös filmek statikus hangulatától elrugaszkodott lazasága kicsit sem zavaró. Bár előképként bizonyára ott lebegett az alkotók szeme előtt Guy Ritchie Sherlock-ja, akkor is látszik/érződik, hogy rengeteg ötlet és vitathatatlanul sok-sok meló van a Kincsemben. (A végeredmény viszont mégsem lett izzadságszagú!)


Nem voltak elvárásaim, de a Kincsem kellemes, pozitív csalódásként hatott. Nem lesz korszakos mű, de semmivel sem rosszabb, mint az USA-ból érkező mainstream hasonszőrű mozik.
Kincsem annak idején lazán körbe verte a Monarchia összes magasan kvalifikált telivérét - sosem talált legyőzőre!
Mi most az ő energiájából erőt merítve szálltunk versenybe. S ha nem is nyertünk futamot, simán ott trappoltunk az élbolyban! Dicséretes! 

70%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése