2016. január 22., péntek

Aranyélet - 1. évad


…tizenéves kölykök húszezresbe fújják az orrukat, tíz milliós terepjárókkal rohangálnak, mímelik a gengsztert, iphone-t ajándékoznak a csajuknak az előző esti balhé miatt engesztelésképpen, s önreflexív rap szövegekkel reagálnak az őket körülvevő világra – terápiás jelleggel…


Nehéz volt belehelyezkedni az Aranyélet – számomra kissé irracionálisnak tűnő – valóságába.
Az meg csak a hab a tortán, hogy Miklósiék egy olyan budai pecóban ’tengetik’, ami egy tisztességes, átlag magyar család számára több mint elérhetetlen. No de Miklósiék gengszterek, apuci már bő 20 éve csalásokból, rablásokból, különféle stiklikből tartja el „aranyélethez” szokott kis kompániáját - feleségével már csak a pénz, és a majd’ 80 milliós adótartozás tartja össze... Ráadásul a családfő, vagyis Attila gyermekkori barátja, a ’helyi keresztapa’, Hollós is függésben tartja a Miklósi family-t… és akkor nem említettük még a csemetéket, a deviáns, zavarodott tinédzser Márkot, aki szeretne a rossz életű apuci nyomdokaiba lépni, s Mirát, a higgadtabb, józanabb csemetét, aki – testvérével ellentétben - már kezdi kapizsgálni, hogy a család a tönk szélére került…


Az HBO  által menedzselt Aranyélet a finn Helpo elama remake-je. Nem klasszikus átiratról van szó, hiszen az eredeti sztorit jócskán átformálta Tasnádi István vezető forgatókönyvíró és csapata.
Ami azonban működik a házi szaunához és hiper-szuper enteriőrhöz szokott finneknél, az nem biztos, hogy átemelve az elnyűtt magyar kontextusba hiteles lesz...


...ez az egyik achilles sarka a sorozatnak. Mi, egyszerű közemberek nem igazán tudunk mit kezdeni ezzel a nihilista - hedonista miliővel/életvitellel. Baromira távol áll tőlünk ez a „világ”. …és amikor a főszereplő Thúróczy Szabolcs, a testvérét alakító Lengyel Tamással beszélget a havi 400 ezres nettó béréről, mint segédmunkás… no, az még inkább távolabbra taszítja az Aranyélet valóságát a ’nagy magyar valóságtól’… 


De tegyük túl magunkat az „apró-cseprő” zavaró tényezőkön! Az Aranyélet ugyanis hosszú idő után az első valamirevaló magyar film – mini sorozat – amelybe sikerült valódi feszültséget pumpálni, amelynek a dialógusai nem mesterkéltek, s amelyben végre elfogadható, s helyenként kivételesen kiemelkedő színészi alakításokat láthatunk. 


Ónodi Eszter! Minden kétséget kizáróan a színésznő viszi a hátán a filmet! Tény, hogy az ő karaktere a legizgalmasabb mind közül, de a legkifinomultabb, legmegkapóbb színészi játékot is ő prezentálja! Thuróczy eleinte bukdácsol, de végül rátalál a figurára, ahogy Olasz Renátó is kissé hullámzó teljesítményt nyújt. Helyenként nagyon erős a srác, néhol viszont zavaróan túljátssza a szerepét. Ellenben tehetséges,ezt nem vitatom egy percig sem...


Az Aranyélet a magyar HBO eddigi legsikeresebb vállalkozása volt, így vélhetően lesz második évad! S tekintve, hogy a 8. rész egy tulajdonképpeni "nyitott befejezéssel" zárul, minden adott, hogy folytatódhasson a Miklósi család kálváriája.
Az Aranyélet vitathatatlanul izgalmas, lebilincselő, kivitelezését tekintve pedig az eddigi legnívósabb magyar mini-sorozat, mely nagyjából az 5. – 6. rész körül éri el tetőpontját - utána már kicsit hektikusnak és zavarodottnak hat.
A bűnügyi szál csetlik-botlik, a befejezés sem fogja egyöntetűen elnyerni mindenki tetszését.
Ezzel együtt én végül is szerettem! Várom a folytatást!

70%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése