2015. január 5., hétfő

A royal affair - Egy veszedelmes viszony


A kosztümös történelmi dráma mindig göröngyös terep. Egyrészt baromi nagy figyelmet kell fordítani a jelmeztervezők munkájára (az sem jó, ha minden túlontúl precíz és körzővel vonalzóval szerkesztett, ugyanakkor elkendőzni sem lehet a dolgokat…), valamint nagy műgonddal és odafigyeléssel, korhűen kell megjeleníteni a kontextust. És ha már „történelem”, az sem nem árt, ha objektív és tárgyilagos a sztori…
Persze a Gladiátor óta tudjuk, hogy még egy többszörösen Oscar-t nyert filmalkotás is tobzódhat a béna bakikban – kezdve ugye Russel Crowe szálanként befésült, zselétől tocsogó hajától, a tömegben rendre fel-felbukkanó farmernadrágos statisztákon át, a faszán feltuningolt, ’motoros’ harci szekerekig…


…az Egy veszedelmes viszony többek között azért is volt képes elkerülni az iménti filmes mellényúlásokat, mert a játékidő nagy része főként 'belső felvételekből' áll. A jelmezek egyébiránt nagyon rendben vannak, miként a szemet gyönyörködtető fényképezés is!


Mads Mikkelsen ismét nagyszerű, de a Keresztély-t alakító, játékáért a 2012-es Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon díjazott Mikkel Boe Folsgaard szinte mindenkit, egytől egyig ’leköröz’… A bomlott agyú, hibbant, szexista király infantilis karaktere – és megjelenítése – nagymértékben hajaz Tom Hulce 1984-es Mozart figurájára (Amadeus), de ha már hasonlítgatunk, muszáj megemlítenünk Stephen Frears ’88-as klasszikusát, a Veszedelmes viszonyokat is. A dán-svéd-cseh-német koprodukcióban készült Egy veszedelmes viszony azonban – Frears filmjével szemben – nem csupán holmi udvari intrikákat állít a cselekmény középpontjába. Itt egy ország sorsa a tét, s mindezt a forgatókönyv rétegeltsége és a történetszövés, valamint a színészek emotív, kifinomult játéka megfelelően érzékelteti is. Struensee doktor ugyan beleszeret a szépséges Carolina-ba, s szerelme nem is marad viszonzatlanul; de Mikkelsen arca mindvégig olyannyira gondterhelt, hogy már a kezdet kezdetén tudvalevő: egy ilyen ’veszedelmes viszonyt’ még a furfangos eszű orvos sem fog tudni fenntartani túl sokáig…


Nikolaj Arcel filmje szép és részletgazdag, de azért nem véletlen, hogy a 2013-as Oscar versenyben alulmaradt az osztrákok Szerelem c. alkotásával szemben. Számos zseniálisabb kosztümös történelmi drámát fel tudnánk sorolni, kezdve a már említett Amadeus-szal és Veszedelmes viszonyokkal, Kubrick Barry Lyndon-ján át, Scorsese Az ártatlanság kora c. művével bezárólag.
Mégis: a kiváló színészi játék, a remek fényképezés, és legfőképp Mads Mikkelsen miatt sem érdemes kihagyni "a dán királydrámát"! 

„Ha meg akarsz érteni egy embert, nézd meg az embereket; és ha meg akarod érteni az embereket, nézd meg az állatokat.” (Rousseau)

75%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése