2016. május 17., kedd

Southbound


...a V/H/S első két részének alkotógárdája egy egészen ötletes kis horrorfüzért szőtt össze nekünk, melynek egyes fejezeteitől valóban belénk fagy az a bizonyos... Szerencsére azonban a Southbound öniróniában sem szenved hiányt, így a fiatal rendezők bizarr, hidegrázós meséje nem nélkülözi a fanyar, önreflexív fekete-humort sem… Már amennyiben humoros az, amikor a kétségbeesett gázoló, az elütött, agonizáló fiatal nő belsőségei között turkál… 


Az epizódok ugyan önmagukban is megállnák a helyüket – bár e tekintetben azért tapasztalni némi színvonal különbséget -, de mind a tematika (bűn és bűnhődés), mind pedig a misztikus helyszín (a semmi közepén fekvő szellemváros) miatt is összekapcsolódnak az egyes felvonások. A sztori konzekvensen jut el A-ból B-be, s még egy viszonylag okés filmvégi csavarra is futotta az íróknak. 


...két csapzott fazon menekül a sivatagi országút elhagyott szakaszán egy ütött-kopott járgánnyal. Valami üldözőbe vette őket, valami nem evilági… mindeközben egy ismeretlen hang papol az autórádióból fátumról, végzetről, bűnről, bűnbocsánatról… Oké, érezni persze a helyzet valószerűtlenségét, de egyúttal baromira hátborzongató is a szitu…
Rémálomszerű a felütés, s a film további mozzanatai is ezt a lidércnyomásszerű érzést/hangulatot erősítik a nézőben. Egészen kísértetiesen mossák össze a rendezők a valótlant a realitással. Ébrenlét és álom mezsgyéjén egyensúlyozik a sztori… 


No persze egy ilyen projektet nehéz homogén egésszé összegyúrni. A nagy „mutatvány” nem is jött össze: sok az egyenetlenség, a „hullámzás” - a középső epizódnál picit le is ül a történet. 


A Southbound abszurditása és bizarr jellege azonban több mint szimpatikus, a sci-fi elemekkel is bőszen kacérkodó horror pedig kellően talányos ahhoz, hogy arra a szűk másfél órára kiragadjon minket a valóságból.
Nem műfajreformáló, de mindenképp figyelemreméltó darab! 

70%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése