2017. február 14., kedd

Beépülve: Az Escobar ügy - The Infiltrator


Brad Furman igaz történetet feldolgozó gengszter mozija meglepően harmatosra és érzelemmentesre sikeredett. Pedig az ilyen „beépülős” sztorik kiváltképp izgalmasak tudnak lenni (lásd Donnie Brasco; A tégla). Csak hogy az imént említett filmeket valódi nagyágyúk dirigálták (a csodás Mike Newell és az isteni Martin Scorsese), Furman viszont Az igazság árán kívül nem rendezett még igazán fenékbe rugdalós, ütős filmet. 


A The infiltrator kétségtelenül morózusabbra sikeredett Ben Affleck és Justin Timberlake lájtos pókerpartijánál (Vakszerencse); a ritmusa ugyanakkor túlontúl töredezett, sok benne az üresjárat és a jelentéktelen intermezzo.
Óriási szerencsénk, hogy a rendkívül karakteres Bryan Cranston formálja meg Robert Mazur-t, a ’80-as évek egyik leghírhedtebb „tégláját” (ügynökét), aki Bob Musella fedőnévvel, menő pénzember (pénzmosó) álcával lett szépen, akkurátusan beépítve az Escobar-gangbe, hogy aztán aktív szerepet vállaljon a kolumbiai drogbáró galerijének felszámolásában. Cranston adja a sava, borsát a filmnek – csakis miatta válik nézhetővé Az Escobar ügy


A szimplán csak „kokainkirályként” emlegetett Escobart a ’90-es évekre a világ egyik leggazdagabb emberévé tette a „koksz”. És hát, mint a földgolyó összes hírhedt gonosztevőjének és gengszterének, neki is megszámlálhatatlan gyilkosság és bűntett íródott a számlájára aktív évei során.
Escobar komplett családokat mészárolt/mészároltatott le a ’80-as évek derekán.
A drogbáró pl. saját építészét is lelövette, miután az szerkezeti hibát vétett az 1979-ben felhúzott, 3000 hektáron fekvő hatalmas Escobar hacienda kivitelezésekor. 


Az járt a legrosszabbul viszont, aki pénzt kísérelt meg eltulajdonítani a kolumbiai gengsztertől. Egyik közeli emberét, aki sikertelenül próbált meglovasítani tőle egy aktatáskával teli mocskos pénzt, Escobar csatlósai 2 napon át kínozták, s 2 egész napon keresztül adrenalin injekciókkal pumpálták, hogy a férfi egy percre se veszítse el az eszméletét,  s minden egyes pillanatát „kiélvezhesse” az embert próbáló, kíméletlen tortúrának. Majd a drogbáró fogdmegjei – „kellemes” záróakkordként - a fickó szeme láttára fejezték le annak feleségét és gyerekeit...  
De történt olyan is, hogy Escobar egy házában rendezett összejövetel alkalmával, meghívott vendégei szeme láttára, kvázi szórakoztató parti - elemként fojtotta bele kertjében fekvő medencéjébe egyik alkalmazottját, aki szintén megpróbálta meglopni. 


Szóval Robert Mazur különleges ügynök nem szarral gurigázott, baromira volt tétje a ténykedésének! Az ügynök léttel járó feszkónak azonban majdhogynem híre, hamva sincs Brad Furman kimért, takarék lángon égő mozijában.  
A film első felében a direktor borzasztóan elaprózza a sztorit. Mintha meghaladta volna a képességeit az összetett, rétegelt történet megfelelő rendezőelv szerinti interpretálása. Aztán egy ponton szerencsére magára talál Furman, s a film is erősebbé, energikusabbá válik – összességében azonban marad a szenvtelen hangvétel és a rendezői tanácstalanság.  


A The infiltrator jelenetek halmaza – nem kompakt filmélmény! Kétségtelen, hogy vannak erős pillanatai – amelyek főként a nagyszerűen teljesítő Bryan Cranstonnak köszönhetőek -, ugyanakkor a szkript túlzottan darabos (és zavaros), a karakterek elnagyoltak, a figurák lelki vívódásai felszínesek, s nincsen igazi dinamikája a történéseknek: nem pulzál a sztori!
Cranston egyébiránt remek, Diane Kruger nem különben, egy ilyen izgalmas, érdekfeszítő igaz történet azonban sokkal összeszedettebb, s egyben lobbanékonyabb adaptációt érdemelt volna!

60%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése