2014. szeptember 2., kedd

Sabotage - Szabotázs


A legnagyobb probléma, hogy Arnie elkezdett hinni a come back erejében úgy Isten igazából. Kalifornia ex-kormányzója nem elégedett meg a mérsékelt, de egyébként korához mérten tisztességesnek mondható sikerrel. Ízig-vérig magányos hős szeretett volna lenni, akart egy szikár-szilaj one man show-t magának, amelyben ő lehet „a faszi, aki Bill Munny módjára számol le az <ellennel>”, s amely „végre” nélkülözi az öniróniát és a humort. Csak hogy Schwarzi már lassan 70 éves – élemedett korú nagypapi - és erről a nem éppen elhanyagolható tényről a korábbi Mr. Universe valahogy megfeledkezett. Öregkor, második gyerekkor! …Arnie pedig addig toporzékolt, amíg meg nem kapta a kakasos nyalókát a hollywoodi búcsúban. 


…pedig Ayer neve (Az utca királyai; Az utolsó műszak) remek ajánló levél volt, és a színészgárda összetétele is egy minimum vállalható akciófilmet sejtetett (Sam Worthington, Terrence Howard, Mireille Enos és Olivia Williams). A David Ayer és Skip Woods páros azonban olyannyira összebarmolta a szkriptet, hogy még az elvetemült B-film rajongónak is feltűnik, hogy itt valami kurvára nincs rendjén. A logikai bukfencek egy ilyen zilált kontextusban már nem is mérvadóak, de a banális és már-már tragikomikusnak ható – de valójában drámainak szánt – végkifejlett felett azért nehéz jóhiszeműen szemet hunyni.


Egyébként a Szabotázs majd’ a feléig még működik is, eztán azonban olyan történések következnek, amelyek teljességgel légből kapottnak tűnnek, és egy kicsit sem illeszkednek az addigi eseménysorhoz. A talapzatot egész jól lerakta Ayer, a falakat azonban hányaveti módon, csak úgy tessék-lássék húzta fel…
Családi dráma, bosszú, indíték nélküli(nek tűnő) gyilkosságok és érdekellentétek… Csak nézünk és pislogunk, mint rozi a moziban… 


Ayer kézikamerás megoldásai sem tűnnek most annyira indokoltnak: általuk a Szabotázs inkább tűnik a CSI-epizódok nyomdokán haladó másodvonalbeli tv-filmnek, mint A-ligás akció thrillernek…
…szerencsére a forgatókönyv számtalan idétlen húzása és nyegle fordulata ellenére Ayer azért itt-ott megcsillogtatja tudását: az a kevéske akció szcéna ami van, kétségkívül horzsol, a sztori pedig – bármennyire zavaros is – magával ragad, még ha aztán a film végén elégedetlenül és értetlenül ingatjuk is a fejünket.

55%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése